Slunečná
(800 m.n.m)

  • délka: 81 km
  • převýšení: 861 m
  • doporučený čas: 7 hod
  • obtížnost trasy: 5

Nejvyšší vrchol Nízkého Jeseníku leží přesně 800 metrů nad mořem, proto nebude jeho zdolání úplně zadarmo, i když leží vzdušnou čarou pouhých 23 km od Uničova. 

Hned ze startu vás čeká nejnezáživnější část cesty, kdy se musíte dostat z Uničova po málo frekventované silnici až do Huzové. Z Huzové už budete pokračovat po lesních a polních cestách až do Dětřichova nad Bystřicí, kde se po červené asfaltové trase dostanete až k vysílači na vrcholu Slunečné. 

Po načerpání sil sjedete chvíli po asfaltu, chvíli krásnou lesní cestou, chvíli po kamenech a chvíli po silnici do Berouna, přes který se dostanete do Ondrášova, kde si můžete naplnit bidony Ondrášovkou přímo z pramene.*  Poté se napojíte na cyklostezku, kterou se dostanete až do Dalova, odkud vede nejpříjemnější "žlutá" část celé trasy. 

Nejdříve pojedete kolem krásného Dalovského přírodního koupaliště, poté si můžete nabrat vodu z Modré studánky a následně se už vydáte na krásný sjezd až do Šternberka-Světlov. (Nezapomeňte odbočit u bodu 20 na neznačenou a následně červenou trasu). 

Pokud vám budou ještě stačit síly (budou muset), vydejte se po červené turistické trase přes Řídeč a Paseku zpět do Uničova nebo pokračujte po cyklostezkách do Uničova přímo. 

Trasu lze absolvovat na trekovém kole, ale doporučujeme horské kolo. 

Po cestě se nachází možnosti občerstvení v Dětřichově, Berouně i ve Šternberku, ale doporučujeme si vzít svačinku s sebou.   


*pro fajnšmekry doporučujeme krásnou zkratku mezi body 10 a 14, kde budete muset přebrodit vodní tok a po polním přejezdu se napojíte na trasu a nemusíte pokračovat až do Ondrášova.