Mrtvý muž 

(inspirováno: Jakub Berka)


  • délka: 57 km
  • převýšení: 740 m
  • doporučený čas: 4,5 hod
  • obtížnost trasy: 4

Přes Mrtvého muže na Rabštejn - nejkrásnější, ale nejnáročnější varianta, jak se dostat na horskou chatu u známé zříceniny Rabštejn. 

Začátek trasy vás nejdříve navede po cyklostezce do Libiny. Od tamnějšího lomu vás čeká nádherná projížďka lesem až do Mladoňova, kde pro změnu vyměníte les za louku. Na řadu přichází rozcestník "Dobrá nálada", kde vás snad do té doby dobrá nálada z dosavadní cesty neopustí, protože zde začíná stoupání na Mrtvého muže. 

Nejdříve projedete kolem turistické značky "Mrtvý muž", které si nevšímejte a pokračujte ještě chvíli do kopce. Pravá vyhlídka "Mrtvý muž" se totiž nachází až při stoupání na vrchol zvaný Jeřáb a je po levé straně (na mapě bod 7). Zde je potřeba vzít kolo na záda a vystoupat asi 260 metrů dlouhou pěšinku do kopce po svých. Tuhle krásnou skalní vyhlídku si však nechejte na pěší turistiku, protože o kousek dále se vám na vrcholu Jeřábu rozprostře také nádherný a srovnatelný panoramatický výhled na široké okolí. 

Poté vás čeká sjezd k nenápadnému rozcestníku na Hvězdu (červené "H" s šipkou na stromě v zatáčce, na mapě bod 8) s následným krátkým, zato posledním stoupáním, po kterém už jen sjedete k horské chatě Rabštejn, kde se můžete konečně odměnit. 

Z Rabštejna vás čeká ještě krásný technický sjezd po červené do Bedřichova, odkud se vrátíte po nefrekventované silnici a cyklostezce zpět do Uničova. 

Trasa není vhodná pro treková kola.